Lajit

Jalkapallo suorana IPTV:llä

Valioliiga lauantai-iltapäivänä, Mestarien liiga tiistai-iltana ja Veikkausliiga huhtikuusta lokakuuhun. Tätä voit odottaa, ja tämä kannattaa tarkistaa ensin.

Kaksi pelaajaa tavoittelee palloa jalkapallo-ottelussa
Lyhyesti

Jalkapallo kuuluu jokaiseen pakettiin, ja se on IPTV-palvelun kovin testi, koska kaikki katsovat samaan aikaan. Englannissa kello 15.00 alkava Valioliigan ottelu alkaa Suomessa kello 17.00. Oikeudet vaihtavat omistajaa kausien välillä, joten kysy chatissa omasta sarjastasi ennen maksamista.

Päivitetty

Näin katsot Valioliigaa Suomessa

Valioliigaa pelataan elokuusta toukokuuhun, ja suurin osa otteluista on lauantaisin ja sunnuntaisin. Englantilainen sääntö, joka pitää lauantain kello 15.00 ottelut poissa brittiläisestä televisiosta, koskee vain Britanniaa, joten Suomessa suorana näytetään paljon enemmän otteluita kuin Englannissa.

Englannissa kello 12.30 alkava ottelu alkaa Suomessa 14.30, 15.00 on 17.00 ja 17.30 on 19.30. Kun kelloja siirretään, Britannia ja Suomi siirtyvät samaan aikaan, joten ero pysyy samana koko kauden.

Mestarien liigan illat

Kaudesta 2024/25 alkaen Mestarien liiga alkaa yhteisellä liigavaiheella, jossa 36 seuraa pelaa kukin kahdeksan ottelua. Otteluillat ovat tiistaisin ja keskiviikkoisin, ja ottelut alkavat kello 19.45 ja 22.00 Suomen aikaa. Eurooppa-liiga ja Konferenssiliiga pelataan torstaisin.

Mestarien liigan illassa on useita otteluita samaan aikaan. Yhden näytön paketissa valitset yhden; kahdentoista kuukauden paketissa neljä voi pyöriä yhtä aikaa.

LaLiga, Serie A ja Bundesliiga

Bundesliigan lauantain pääaika on kello 16.30 Suomen aikaa, ja sen jälkeen pelataan ottelu kello 19.30. LaLiga ja Serie A levittävät kierroksensa lounaasta myöhäiseen iltaan, ja suurimmat ottelut alkavat usein kello 22.00. Kun samana viikonloppuna pelaa kolme sarjaa, oppaan haku on nopein tapa löytää joukkue.

Veikkausliiga ja naapurimaiden sarjat

SarjaMaaKausi
VeikkausliigaSuomiHuhtikuusta lokakuuhun
AllsvenskanRuotsiHuhtikuusta marraskuuhun
EliteserienNorjaKeväästä joulukuun alkuun
SuperligaenTanskaHeinäkuusta toukokuuhun, talvitauolla

Veikkausliiga on syy, miksi moni katsojamme tilaa, ja oikeudet vaihtavat omistajaa kuten kaikkialla muuallakin. Kysy chatissa, mitkä kanavat näyttävät Veikkausliigaa tällä kaudella, ja näe se omin silmin testin aikana.

Aloitusajat Suomen aikaa

KilpailuTavalliset aloitusajat SuomessaRuotsi, Norja, Tanska
Valioliiga14.30, 17.00 ja 19.30 lauantaisin; iltapäivällä sunnuntaisinTuntia aiemmin
Mestarien liiga19.45 ja 22.00, tiistaisin ja keskiviikkoisin18.45 ja 21.00
Bundesliiga16.30 ja 19.30 lauantaisinTuntia aiemmin
LaLiga, Serie ALounaasta kello 22.00 astiTuntia aiemmin

Miksi naapurit tuulettavat ensin

Jokainen IPTV-lähetys pidetään hetken puskurissa ennen toistoa, mikä jättää sen muutaman sekunnin tai noin puoli minuuttia antennilähetyksen jälkeen. Jos naapuri tuulettaa ennen kuin näet maalin, se johtuu tästä.

Pienempi puskuri soittimessa lyhentää viivettä, mutta heikolla yhteydellä kuva pätkii enemmän. Laiteopas selittää vaihtokaupan.

Kysymyksiä ja vastauksia

Voinko katsoa Valioliigaa IPTV:llä Suomessa?

Valioliiga on sitä, mitä moni katsojamme seuraa, mutta emme lupaa tiettyä kanavaa koko kaudeksi, koska oikeudet siirtyvät. Kysy chatissa nykytilanteesta ja tarkista se 48 tunnin testin aikana.

Mihin aikaan Valioliigan ottelut alkavat Suomessa?

Kaksi tuntia myöhemmin kuin Englannissa: kello 15.00 Englannissa on kello 17.00 Suomessa.

Onko jalkapalloa 4K:na?

Valikoidut suuret ottelut tuotetaan 4K:na. Suurin osa jalkapallosta lähetetään HD:nä, ja sellaisena se myös tulee.

Voinko katsoa ottelun jälkikäteen?

Voit, catch-upin sisältävissä paketeissa: 7 päivää kolmessa ja kuudessa kuukaudessa, 14 päivää kahdessatoista kuukaudessa. Testissä ja kuukauden paketissa sitä ei ole.

Käytä 4 € ennen kuin käytät 89 €.

Testi kestää 48 tuntia yhdellä näytöllä ja päättyy itsestään. Aloita se perjantaina, niin se kattaa koko otteluviikonlopun.